KURUMSAL

Mahmut Dolmacı

Gaziantep doğumlu Mahmut Dolmacı

Sektöre öncelikle Antep'te dönemin en önemli baklava, kebap ve Antep ustalarının yanında işe başladı. Sonrasında Antep'ten İstanbul'a göç ederek mesleğine bu şehirde devam etti.

İstanbul'dan sonraki adresi Başkent Ankara oldu ve sanatını bu şehirde icra etmeye başladı.

Baklavacı Mahmut firmasını kurduktan sonra, Suudi Arabistan'da fabrika açarak bütün Arap ülkelerine tatlı satışı yaptı.

2004 yılında baklavanın Türklere ait olduğunu ispatlayarak hem Yunanistan'a kafa tuttu hem de baklavanın Türklere ait olduğunu ispatladı. ‘’Baklavayı yapar , yediririz; ancak baklava bizimdir adını sanını kimseye yedirmeyiz. ‘’ sözüyle Dortmund’a adından söz ettirdi.

22 Mart 2018 yılında Dünyanın en büyük baklavasını yaparak (513 kg)

Guinness Rekorlar Kitabına adını altın harflerle yazdırdı.

Tüm bu süreç içerisinde uzak doğu ülkelerine seyahatler düzenledi. Avrupa genelinde Türk mutfağına sahip çıkarak lezzetlerimize ve değerlerimize sonuna kadar destekçi oldu.

Şu an aktif olarak TAŞKAPON (Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonun)  'da yönetim kurulu üyesi ve eğitim koordinatörü olarak görev almakta ve Türkiye genelinde Üniversitelerde ve Meslek okullarında seminer ve eğitimlere devam etmektedir.

Şef, sadece adına Divan şiiri yazılan ve başlı başına bir marka olan baklavada değil aynı zamanda Geleneksel Anadolu yemek kültürünün orta yerine oturmuş, çeşidi bol hayranı çok Gaziantep mutfağının en güzel lezzetlerini de sunmaya devam etmektedir.

Börek, Gaziantepli yöresel kuru dolma, içli köfte, ıspanaklı kol böreği, peynirli su böreği , yaprak sarma gibi lezzetler şefin mutfağının baş köşesinde yer almaktadır. Bunun yanı sıra kutlama ve zaferlerin sembolü pastacılık alanında da ustalığını konuşturmaktadır.

Yaklaşık altmış yıllık meslek hayatına sığdırdığı başarılarla yetinmeyen Mahmut Dolmacı, ömrünün sonuna kadar bildiklerini yeni nesillere aktarmaya devam edecektir.

Lezzeti paylaşma ve Türk Mutfağını hakkettiği noktaya taşıma yolunda İcra ettiği en lezzetli ürünleri de MAHMUT DOLMACI ismiyle sizlere sunmaktan büyük onur duymaktadır.

Sofranız bereketli olsun, yediğiniz afiyet bal şeker olsun.